NEPRÁVOM OZNAČENÝ ZA ÚTOČNÍKA

Bratislava,

Bol som svedkom incidentu, pri ktorom došlo k fyzickému ublíženiu. Poškodená osoba ma označila ako útočníka. Ja som s tým však nemal nič spoločné. K dispozícii je kamerový záznam, na ktorom ale údajne nie je nič vidno. Mám niekoľko svedkov, ktorí o udalosti vypovedali v môj prospech. Poškodený však naďalej udáva, že som ho napadol. Skutočný útočník sa nepriznal. Ako z tohto začarovaného kruhu vystúpiť?

Odpoveď

Situáciu popisujete príliš všeobecne. Nie je ani jasné, či sa jedná o priestupkové alebo trestné konanie, teda či sa to bude prejednávať pred pracovníkom priestupkového oddelenia okresného úradu alebo pred policajtom.

Nech však skutok vyšetruje alebo prejednáva ktokoľvek, musí vám vaše konanie dokázať na základe dôkazov. Samotné tvrdenie poškodeného je len jedným z možných dôkazov.

Proti tvrdeniu poškodeného budú postavené svedecké výpovede iných svedkov, ktorí skutok videli, predpokladám, inak. Už len z matematického hľadiska sú výpovede svedkov plus vaša výpoveď viac ako jedna výpoveď poškodeného. A to neberiem do úvahy iné dôkazy, napríklad odvodené od charakteru zranení poškodeného či vašich zranení, ktoré ste pri útoku mohli utrpieť, ak sa poškodený bránil.  

V každom prípade opakujem, že akékoľvek konanie, ktoré vám je kladené za vinu, vám musí vyšetrujúci orgán dokázať na základe dôkazov.

ÁNO

Máte právo vedieť, že používame cookies, aby sme vám poskytovali stále lepšie služby. Súhlasíte?